Cyklistika

MTB Životské hory 2013

ziv-hory19V sobotu 17.srpna jsme se po dlouhém rozmýšlení mezi Rusavskou 50tkou a MTB Životskými horami rozhodli pro tento, pro nás neznámý a dosud nevyzkoušený, závod.

Vyrazili jsme brzy ráno za slunečného počasí směr Dolní Životice, nedaleko Hradce nad Moravicí a Opavy. Prezentace na závod probíhala do 10:30 a vyplatilo se, že jsme dorazili s předstihem. Slunečné počasí totiž přilákalo rekordní návštěvu- nakonec se přihlásilo přes 440 závodníků na dvě trasy- krátkou 25ti km a dlouhou oficiálně 50ti kilometrovou trať, kterou volila většina účastníků. Mezi závodníky nechyběla známá jména jako Jan Hruška, Nikola Ivanov, Tomáš Čer či Martin Haman, mezi ženami nechyběla i mistryně Valašského království Jana Čupová. Teplota stále stoupala, start byl odložen díky enormnímu zájmu závodníků o 20min, na 11:20. Muselo se také počkat, než projede místní vlakový expres, jelikož startovní pole bylo rozděleno železničními kolejemi na dvě poloviny. Nakonec se odstartovalo a dle mapy to vypadalo na rychlý závod. Navíc suchá a tvrdá trať podporovala tyto myšlenky. Trať byla také velmi prašná- nic moc pro alergiky. Od startu se jely „bomby" a závodilo se již od samého startu. Po startu byl ve startovnímu balíku docela zmatek a tak první pád nenechal na sebe dlouho čekat. Spolu s Harym jsme se proplétali startovním balíkem, když z nenadání přišla velká rána a několik závodníků se sesypalo jak domeček z karet. Mezi nima bohužel dobře naladěný a ve formě se cítící Hary. Já to za něma tak tak dobrzdil a protože to vypadalo, že to všichni ve zdraví přežili, pokračoval jsem dál. Kopečky nebyly jako ty naše, beskydské, byly menší, pozvolnější a táhlejší. Zato jich bylo hodně, pořád nahoru a dolů. Sjezdy byly převážně v lesích po lesních pěšinách, kde se dalo jet opravdu velice rychle. Velice příjemným zpestřením byly sjezdové pasáže po čerstvě posečených loukách, kde se nabízely nádherné pohledy a výhledy. S pády nebyl konec ani na trati, obzvláště při sjezdech. Bohužel několik účastníků skončilo v nemocnici. První občerstvovací stanice se nacházela na 22.kilometru, kde jsme doplnili tekutiny a vyrazili do zbývajících dvou třetin závodu. Musím uznat, že trať byla opravdu zajímavá, členitá, nechyběly několikery brody a i po týdnech sucha se našlo pár bahnitých pasáží. Druhá občerstvovací stanice byla na strategicky ne zrovna dobrém místě- necelých 5km před cílem. Pro mnohé pozdě, pro některé zbytečná. Mě chytla krize kolem 35.kilometru, kdy mě došla voda a chytly docela silné křeče. Konečně mě dojel po pádu i Hary. Chvíli jsem se ho snažil držet ale křeče mi to nedovolily. Říkal jsem si : „Ten Hary ten se nezdá, ten nám ještě ukáže!". A taky že ano! Nebýt pádu, atakoval by první dvacítku v kategorii. Ještě před Harym se pohyboval v první třicítce, ale celkově, Radim Knebel. Pořád nahorů a dolů až jsme prolétli kolem poslední občerstvovačky a už z kopečka do cíle v Dolních Životicích, kde těsně před cílem byl dlouhatánský brod, kde byl lehký převod nutností. V cíli jsme byli všichni rádi, že jsme to ve zdraví přežili, najedli se grilovaného kuřete, poklábosili a užili si krásného dne ve společnosti závodu MTB Životské hory. Všichni jsme se shodli, že to byl velice slušný podnik a těch pár drobností je alespoň motivací do budoucna.
Celkově vyhrál Jan Hruška(Toyota Dolák MTB) v čase 2:07h před T. Čerem(Bikestyle.cz) a M. Hamanem( Superiro riders). Valaši obsadili následující místa: Radim Knebel celkově 31. místo, v kat. 17., Hary celkově 99. místo, v kat. 39. a Vašek Dlouhý celkově 168. místo, v kat. 67.