Cykloturistika

Bajkování v Zillertal Areně

bajkovanimalaÚdolí Zillertalu je asi 40 km dlouhé, s malebnými vesničkami a končí známým celoročním lyžařským střediskem Hintertux. Po obou stranách údolí se rozbíhají cestičky do dalších menších údolí, což poskytuje ideální terén na bajky.

Navíc, je zde terén protkán mnoha cestama i cestičkama, z nichž některé vedou až do 2500 metrů nad mořem. Místní si tuto příležitost jak přitáhnout turisty nenechali ujít a v údolí vyznačili více než 1000km bajkových tras. V infocentreh jsou dostány přehledné mapy, kde jsou tyto trasy rozčleněny do třech kategorií obtížnosti a ke každé trase je uvedeny základní údaje (délka, převýšení) včetně profilu.
Já s Lenkou a Danečkem jsme si toto místo vybrali pro letošní dovolenou a prozatím nelitujeme. Ještě nutno podotknout, že začátkem července se zde jede tříetapový bajkový závod Zillertal Bike Challenge, s délkou 210 km a převýšením téměř 11km. Zvláštností závodu je, že see jede ve dvou kategoriích obtížnosti - jedna musí (brutální) kopce zdolávat po svých, druhá může zčásti využít lanovek. Jelikož o účasti na závodě uvažuji, budu se snažit si během dovolené projet všechny tři etapy.
První dva dny dovolené se mi podařilo projet si kompletní třetí etapu. První den jsme z Mayrhofenu (600 metrů nad mořem) vyjel na PenkenJoch (2060), poté krásný hřeben na Wangalm (2128) Sjezd do Tux-Vorderlanersbach a zpět do Finkelbergu (850). Trasa vedla zpočátku po prudké asfaltové cestě, poté se změnila na šotolinu s občasnou kamenitou vložkou. První stoupání na Penkenjoch mělo převýšení 1460m a PRŮMĚRNÉ stoupání 10 procent, místy se nedalo téměř vyjet, sjezd do Tux-Vorderlanersbach (1200) se nesl v podobném duchu. Dobrý, řekl jsem si, dalo se to ujet, to jsem však netušil, jak obtížný je cílový kopec z Tux-V (1200) na Tuxer Ferner Haus (2660). Dnešní etapa měla 31km a převýšení 1600m ...
Druhý den jsem zatoužil si zkusit druhou část, již výše uvedený výjezd. Jelikož jsem měl za sebou celodenní výlet, pomohl jsem si autem do Hintertuxu (1400) abych se ušetřil táhlému výjezdu po asfaltu. Po asfaltové castě jsem vyrazil směrem Sommerbergalm (2000), což je první mezistanice na Hintertux Gletcher. Cesta zpočárku asfaltová, poté šotolinová až nakonec se povrch ustálil na kameninošotolinový. Stoupání zpočátko nebylo větší než 8 procent, vedlo kolem salaší, občas jsem se musel prodrat několika krávama :) Čím blíže ke stanici lanovky, tím prudší cesta byla. Po projetí kolem lanovky mě už čekalo závěrečné stoupání po pěkné šotolivové cestě na Tuxer Ferner Haus. Jel už jsem spoustu kopců, ale v žádném jsem nemusel sesedat tolikrát z kola a to ne z důvodu nesjízdnosti, ale z důvodu příkrosti. Během výjezdu se mi to stalo přesně pětkrát. Kopec měl POUZE 5 k (tj. míň jak Pustevny) ale převýšení cca 700m, tj. skoro 2x tolik jak Pustevny. Šlapat toto peklo v třetí etapě a mít za sebou kopek který jsem jel předcházející den tak to tlačím celé :) a jestli vůbec až nahoru. Nicméně po vyjetí kromě dobrého pocitu jste odměnění pohledem na ledovec a okolní hory z výšky o 5 metrů vyšší než bratrský Gerlach, a stoji to za to. Sjezd byl již třešnička na dortu, hlavně rychlá spodní řást v kombinaci s odvodňovacími hrborýhami připraví nejedno překvapení a skokanský zážitek. Trasu doporučuji, masochistům si vyjet z Mayrhofenu přes PenkejJoch na Tuxer Ferner. cCelé to měří 46km a převýšení je 3600m ...

Víťa Ryška

Naposledy změněnopátek, 12 září 2014 17:05