Cykloturistika

Na kole křížem krážem Českou Kanadou 3.-6.7.2009

kanadamalaČeská Kanada - jednu z kouzelných zákoutí naší země http://virtualniprohlidky.cz/virtualni-prohlidka/ceska-kanada/. V této oblasti jsme už byli před třemi lety, a tak se nám tam zalíbilo, že jsme se tam letos vydali znovu.

Pro letošní prodloužený červencový víkend byla vybrána, vzhledem k ubytovacím kapacitám, oblast kolem Nové Bystřice http://novabystrice.cz/turista.php. Ubytování jsme nakonec sehnali ve „Veselém mlýně" v Potočné http://www.veselymlyn.ic.cz/. Po prožitých zkušenostech z tohoto ubytování mi nezbývá nic jiného, než tento mlýn NEDOPORUČIT, ale přežili jsme to. Horší ubytování bylo přebito krásou projetého kraje. K výjezdům jsme měli celé tři dny, tak jsme plánovali a v průběhu cest ještě upravovali a prodlužovali. Nakonec jsme vzhledem k nepatrně nižší výkonnosti některých účastnic (nerad bych se některé dotkl) najeli cca 120 km. Každodenní výjezdy byly zpestřovány sběrem hub a jiných lesních plodů přímo z kola. Vzhledem k blízkosti rakouských hranic jsme jeden den vyrazili i na jih od naší rodné hroudy.
První rozjezdový den jsme zamířili přes Hradiště a Novou Bystřici na nejsevernější výběžek Rakouska (trasa 1007). Po lehkém obídku v hotelu Peršlak (jídlo nic moc a drahé), který je v blízkosti hranice s Rakouskem, jsme pokračovali po trase 32 k severu přes Vojířov - Horní Pěnu - Kačlehy ( trasa 1241) - Kunějov (trasa 1119) - Dobrou Vodu zpět na základnu v Potočné. Po cestě bylo několik občerstvovacích stanic. Za uvedení stojí Restaurace u Jarika v Horní Pěně na návsi. Pro tento den jsme si zapsali 38 km.
Druhý den byl naplánován výlet na hrad Landštejn. Ze základny jsme se vydali po vedlejší komunikaci směrem na Hůrky - Blato - Landštejn (trasa 32) - Staré Město pod Landštejnem (trasa 1006) - Filipov (trasa 1006) - Klášter (trasa 32) - Terezín - Nová Bystřice - Hradiště - Potočná. I na této trase bylo nutné zvhledem k teplému počasí dodržovat pitný režim a tak bylo navštíveno několik kultuně občerstvovacích stanic. Za zmínku stojí restaurace v Penzionu Lada v Blatě http://www.penzion-lada.cz/, následně oběd v jedné z restaurací pod hradem Landštejn. Bohužel si již nepamatuji na jméno, je jich tam povícero a závěrečná zastávka v již tradičním místě v Nové Bystřici na Husově náměstí http://www.czecot.com/cz/restaurace/15396_herna-bar-lucerna-nova-bystrice. Toto občerstvovací zařízení jsme objevili hned první den po ujetí cca 4 km. Po dojezdu na základnu jsme na zahradě mlýna do pozdních večerních hodin grilovali jak maso dovezené již z domova, tak i hříbky nalezené během jízdy. Tento den byl slabší, takže připsáno jen 33 km.
Protože jsme byli dostatečně blízko rakouských hranic, byl na třetí den naplánován výlet do Rakous. Začátek trasy byl až do Nové Bystřice shodný s prvním dnem. Z Bystřice jsme se vydali na jih na Gramettenu a po rakouské cyklostezce přes Griesbach do Illmanns. Malým orientačním zádrhelem jsme se opět dostali do Gramettenu. Proto byla naplánovaná trasa operativně změněna a pokračovali jsme podél hranice na Hirschenslag - občerstvovací stanice s rakouským pivečkem a Reingers. Tady jsme odbočili a lesní cestou překročili státní hranici a po bývalé pohraniční cestě jsme pokračovali na Artolec a Novou Bystřici. Během oběda v Nové Bystřici nás zastihla menší průtrž mračen. Po obědě v tradiční zahradní restauraci jsme pokračovali po trase 32 na Nový Vojířov (trasa 1009)a Lhotu a zpět na základnu v Potočné. Na základně opět grilování. Jisté zlepšení výkonnosti a pro tento den dosaženo 41 km.
Čtvrtý den byl dnem odjezdovo-kulturním. Byla naplánovaná návštěva Červené Lhoty. Po prostudování mapy jsme ve dvou vyrazili k cíli na kolech a zbytek po úklidu a předání pokojů vyrazil auty směr Červená Lhota. Cyklotrasa byla naplánována přes Lhotu (trasa 1009) - Sedlo - Novou Ves (trasa 32) - Dolní Žďár - Jindřichův Hradec (trasa 32) - Studnici - Pluhův Žďár do Červené Lhoty. V pohodě zvládnuto 36 km.

 

Alexandr Žárský

Naposledy změněnopátek, 12 září 2014 17:05