Cykloturistika

Vzhůru do Roháčů

rohacemalaS kamarádem Pepinem zme sa domluvili, že vyrazime do hor, ale o trošku vyšších než ty naše. Zajedeme do Roháčů. Měli zme na to enem tři dni, tak kola zůstaly doma. Nahazeli zme par věcí do auta a první víkend v září vyrazili.

Před Ružomberkem stavime na salašu, měl sem chuť na žinčicu, a taky to tam Pepinovi ukázat. Kamaradovi se tam tak libilo, že ochutnal taky žinčicu, poprvé , jako ja před par rokama. O pár kilometruů dál brzdime v Lučkach. Su tam lazně, termaly a taky pěkny vodopád. Z Luček je 2km do Kalamenu. Normální dědina, pár krčem, obchod, ale hlavně přírodní termál a ten je zadara, ne jako v Lučkach nebo Bešeňové. Poleželi zme si v teple vodě. Byla tam část EU-Polaci, Němci, domorodci a my. Když naše kosti byly dostatečně vyhřaté, jedeme do Zuberca, aby zme sa stihli eště za světla ubytovat ve stanu. Pepino s privatem neměl problémy, protože už tu několikrat pobyval. Já jsem byl taky spokojený, protože to bylo zadara. Po večeři Pepino připravuje čaj, ten vylepšujeme 40% rumem, který jsem kupil u nás až ve čtvrtym konzumu, bo všude byl nízkokalorický.

 

Ráno po vydatné snídani a dezinfekci, balime privat, auto nechavame před IC v Zuberci. My pokračujeme busem do Hutu, a pak už po svojich směr Sivý vrch. Počasí se umoudřilo, tak vystup byl velmi přijemny. Nezapoměl sem na našu cyklisticku partyju, tak robim pár záběrů v našim munduru, a byl sem velmi rad, že ho mam. Po vrcholovém občervstvení pokračujem přes sedlo Palenica na Brestovo. Tam se počasi začína kazit, tak nejsou žádne panoramata. Razíme dolu do Zverovky. Celu cestu nás doprovazi dešť a krupy. Ve Zverovke zjišťujeme, že nam bus ujel o 8minut, tak musime eště šlapat po asfaltu do Zuberca 8km. I přes tyto maličkosti, byl to krasny celodenní výlet.

Jelikož rum došel, tak do čaje přidáváme valašský penicilin, ktery do našich těl dodava množstvi energie na dalši den. Čeká nás CENTRAL! Ráno počasi zase divne, tož co sa da robit. Jedeme do Zverovky, tam si dame ranní desinfekci a vyrážíme. Pepino praví, že central je to nejkrasnější co možu tady vidět. Nevidim nic, bo mraky su moc nizko. Rohačsku dolinu jdeme kolem stejnojmenného vodopádu do Banikovského sedla. Parada, doporučuju, hlavně fandum Baniku.- Baník ....!!  Počasi sa zhoršuje, tak ja to v sedle vzdavam a vracim sa přes Rohačske plesa k autičku. To je i pro male děcka, a je jich tu dost. Brzdim v Tatliakove chatě, bo začalo pršet. Občerstvuju se a přeju si aby přestalo pršet, ale zjišťuju, že větru dešťu a jinym poručit nemožu. Moje myšlenky směřuju k Pepinovi, ten se tam nahoře nema kde schovat. Tož zvedam nohy a valim do sedla Zabrať. Proti mě čtyry cerky. Zdravime sa a ja vidim, že to nejsu obyčejne cerky. Zpod plaštěnek jim vykukuji šaty řadovych sester. Tož si řikam, že ta turistika ma hodně velku a ruznorodu zakladnu. Pořad prší, tož valim ze sedla dolu. Pepino i když to měl o hodně naročnější tak mě pod kopcem došel. Sem rád, že ho vidím, je celý a pokojeny. U auta sa převlikame do sucheho, davame baštu a vyražime k domovu, oba spokojeni a rozhodnuti, že přišti rok to zopakujeme, ale o cosi spiš, bo bych chtěl stihnut zavod horskych kol do Javornika.

Tož ogaři a dcerky vzhuru do Rohaču, určitě sa vam tam bude libit, zdraví vas Laďa Špaňa

 

 

Naposledy změněnopátek, 12 září 2014 17:05