Cykloturistika

Toulání po vlastech českých - díl 1. - Svitavsko

svitavskomalaLetošní prodloužený Cyrilo-Metodějský víkend jsme spolu s přáteli prožili nedaleko Svitav. Za základnu pro cyklovýjezdy bylo vybráno rekreační středisko Vysoké Pole

http://www.vyspole.cz/. Ihned po příjezdu se nám tu zalíbilo, venkovní bazén, příjemné a čisté ubytování, velká terasa u restaurace, příjemné ceny a hlavně žádný signál. Pro následující volné dny jsme společnými silami naplánovali trasy. Plán byl plán a skutečnost byla realitou. V základu se podařilo dodržet to, co jsme chtěli navštívit a vidět.
Pro první den jsme vyrazili na Hřebečský hřeben a směřovali jsme k vyhlášené hospůdce Na Hřebči nad Hřebčským tunelem. Jaké bylo naše překvapení, když jsme narazili na zamčené dveře. Tak jsme to vzdali a vyrazili dolů na Moravskou Třebovou a pod kopcem následovala odbočka na nově otevřené Hřebečské důlní stezky http://www.hrebecskedulnistezky.cz/ , po kterých jsme okolo Zrzavého potoka a přes Stážný vrch dojeli a do Nové Vsi. Zde opět nemilé překvapení - hospoda otevřena až od 15:00. Pro vyhlášen zrychlený přesun do Kunčiny, kde dle tvrzení místních je už lokál otevřen. K jídlu pouze utopenci, tatranky nebo chipsy. Po doplnění nutných nutričních hodnoty byl organizovaně zahájen přesun do Mladějova, kde jsme alespoň na chvíli vyměnili vlastní dopravní prostředky za prostředek velmi atraktivní - důlní úzkokolejka http://www.mladejov.cz/uvodni-stranka . Po projížďce následoval dosti drsný výjezd zpět na Hřebečský hřeben a pak už jen pozvolný sjezd zpět na základnu. Tento den jsme najeli cca 35 km, s převýšením 651 m.
Pro druhý den jsme namířili na západ a vyrazili přes Dětřichov (CT 182) - Opatovec (CT 4202) a Nový rybník po cyklostezkách (CT 4047) na Kozlovský kopec. Tento cíl jsem při plánování moc nezmiňoval, protože bych se určitě nesetkal s pochopení „Už zase do kopce?". Nakonec to nebylo tak strašné a všichni byli nadšení. Někteří využili zdejší rozhledny a podívali se po okolí, a bylo co vidět následoval zajímavý a technický sjezd do České Třebové CT 4050), kde byl stanoven čas oběda. Po dobrém obědě na venkovní zahrádce Národního domu http://www.drumel.cz/narodnidum/ následoval přejezd městem a za městem jsme se vydali přes Rybník po cyklostezce (CT 4045) na hřeben. Po tomto hřebeni jsme plánovali dorazit až do cíle na základnu, ale vzhledem k ne příliš cyklistickému počasí byla trasa zkrácena a na základnu jsme jeli přes Třebovice, Opatov a Dětřichov. Tento den byl opravdu hic (cca 35°C). Za tento den jsme si připsali 55 najetých km s převýšením 777 m.
Třetí den byl po předchozím parném dni nastaven jako mírně odpočinkový a tak jsme vyrazili ku Svitavám. Po marném hledání nějaké občerstvovací stanice v oblasti svitavského náměstí jsme to vzdali a rozšířili oblast hledání a narazili na hospůdku vedle autobusového nádraží. Po doplnění tekutin v rámci dodržování pitného režimu jsme vyrazili směrem na Hradec nad Svitavou (CT 4024) a Sklené. Ve Skleném jsme to obrátili do lesa a po lesních cestách jsme se vrátili zpět nad Hřebečský tunel (4064, 4029). Protože byla vyhlášená hospoda opět uzavřena, vyrazili jsme do Koclířova (4044) s nadějí, že se naobědváme. U kostela jsme narazili na hospůdku - Restaurace Kulturní dům, ale k jídlu opět jen chipsy, tatranky a možná i nějaký párek. Takže jsme se jen napojili a jeli dál. K našemu údivu jsme po 200 m narazili na Restauraci Fatima, kde k našemu překvapení i ve svátek podávali meníčka. No prostě paráda. Po obědě už nás čekalo jen stoupání k Dětřichovu a na základnu. Vzhledem k umírněné trase jsme si pro tento den připsali pouhých 32 km s převýšením 356 m.
Poslední den se počasí změnilo a přišlo mírné ochlazení a déšť. Proto byla vyhlášena KPČ (Kulturně-poznávací činnost). Pro tento den již byly kola ponechány v klidu a za poznáním jsme vyrazili auty. Za cíl byla vybrána Litomyšl a opravdu to stálo za to. Skoukli jsme výstavu grafik Teodora Pištěka (pro náročné výtvarně založené jedince) a bezkonkurenčně perfektní výstavu Olbrama Zoubka ve sklepení zámku http://sklepeni.smetanovalitomysl.cz/ .
Podařený prodloužený víkend a příjemné prostředí.

 

Saša Žárský

Naposledy změněnopátek, 12 září 2014 17:05