Cykloturistika

Toulání po vlastech českých - díl 2. - Strážnice

straznicemalaA je tu pokračování toulek. Tentokrát zavítáme na Jižní Moravu, konkrétně do Strážnice a okolí. Jako základna byl vybrán kemp přímo ve Strážnici.

Vzhledem k věkové kategorii účastníků jsme zavrhli ubytování ve stanech a dali jsme přednost pohodlí v čtyřlůžkových chatkách. Úroveň ubytování odpovídá ceně. Co se týče stravování v kempu, tak zde je hodně co napravovat. Vyzkoušeli jsme pouze jednu večeři a jednu snídani a bylo rozhodnuto. Následující dny byly snídaně řešeny samotvorbou z nakoupených surovin a večeře jsme vyřešili individuálně ve Strážnici.
První cykloden byl opět klasicky zvolen jako rozjezdový. To znamená, kratší nenáročná trasa, což je v této oblasti dosti značný problém. Problémem byla nenáročnost, protože v této placaté krajině jsem nenašel náročný úsek (kdybych ale chtěl, tak určitě najdu). Z kempu jsme vyrazili k zámku a pak podél Moravy po cyklostezce ven ze Strážnice směrem na Sudoměřice - cyklostezky č. 47. První zastávka byla naplánovaná v Plžích, kde jsme poobědvali v Motorestu Plže, kde je i možnost poobědvat na zahrádce s výhledem na vinné sklepy. Do Strážnice jsme se vraceli po cyklostezce č. 46, ze které jsme ve Strážnici odbočili a vyrazili přes Tvarožnou Lhotu (muzeum Oskeruší) směrem na Kněždub (Slovácký Slavín, rodný dům bratří Úprků). Zpět jsme pak jeli polní cestou mimo Tvarožnou Lhotu až na hlavní a pak zpět do Strážnice. Protože to byl rozjezdový den, tak trasy měřila pouhých 30 km.
To pro druhý den už byla naplánována krapet delší trasa. Z kempu jsme vyrazili po hlavní cestě směrem na Bzenec - trasa 8401. V Bzenci Přívoze jsme odbočili z hlavní cesty a vydali se do oblasti vátých písků. Mírně zvlněným borovým lesem jsme dorazili až k nádraží v Bzenci. Ze Bzence jsme pak pokračovali po trase č. 8408 přes Vracov (rodiště Josefa Somra), do Vlkoše (vinné sklepy Pod Horú) a na oběd do Kyjova - Restaurace Nový svět, Tyršova 167/2, Kyjov. Po chutném obídku jsme pak pokračovali po stejné trase 8408 na Skoronice, zámek Milotice, Vracenovice, Rudník (chov koní) a zpět přes Váté písky do Bzence Přívoz. Ze Bzence pak stejnou cestou zpět do kempu. Tento den byl už trochu výživnější a natočili jsme 55 km.
Třetí den jsme vyrazili přes Radějov (konečně kopec) opět do Tvarožné Lhoty a dále pak na Kněždub - trasa 8401. Po stejné trase jsme pokračovali přes Hroznovou Lhotu, Lipov až do Louky. Odsud pak po silnici přes Blatnici pod Svatým Antonínkem (vinařská obec, památky lidové architektury, nad obcí kaple - místo poutí a slavností ) až do Uherského Ostrohu. Tady jsme se opět napojili na trasu 8401 a po ní jsme pokračovali přes Veselí nad Moravou do Vnorovy (obec proslulá malovanými kraslicemi, dominantou kostel, řada lidových staveb s ornamenty). Na základnu jsme pak dorazili polní cestou kolem Baťova kanálu. Obídek jsme zmákli v Uherském Ostrohu na zahrádce restaurace Morava. I tento den stál za to, natočili jsme zase 55 km.
Na čtvrtý den byla naplánovaná trasa s výjezdem do zahraničí. Opět po trase č. 46 na Sudoměřice a přes hranici na Slovensko. Krátká zastávka ne Skalici. Ze Skalice kousek po hlavním tahu směrem na Holíč a cca po 2 km jsme odbočili na Kátov a polními pěšinami zkratkou do Hodonína, kde jsme plánovali oběd a taky jsme potřebovali koloservis. Za občerstvovnu jsme vybrali restauraci v soukromém pivovaru Kunc. Tak jsme mohli okoštovat mimo jiné i zázvorové a malinové pivo. Po obídku jsme zamířili zpět k Moravě a proti proudu přes Očovské louky jsme se na rozcestí U vojáků napojili na trasu č. 47, po které jsme dorazili do Rohatce. Následoval asi půl kilometrový úsek po hlavní a opět jsme sjeli na cyklostezku a po ní po hrázích a polními cestami přes Oskovec a Stážnické louky zpět do Strážnice. Tento den už nebyl tak výživný, natočili jsme necelých 45 km.
Na poslední den jsme se dohodli na trase přes Váté písky s cílem v Dubňanech, kde je vyhlášená restaurace s vynikajícími grilovanými žebry - U Chytilů. Cestou jsme se stavili doplnit tekutiny v Ratíškovicích. Z Ratíškovic už to bylo jen přes kopeček do Dubňan. Cesta zpět byla totožná, protože nás ještě čekala cesta domů, takže se moc nekombinovalo. I tento den jsme nepřekročili padesátku, zůstali jsme na 46 km.
Poznali jsme další kousek Moravy a můžu říct, že pěkný a pořád je tam co vidět a kde zajet. Vřele doporučuji.

Důležité odkazy:
Kemp Strážnice: http://www.camp-straznice.cz/
Plže: http://www.portalhodonin.cz/areal-vinnych-sklepu-petrov--plze/
Jídlo Strážnice http://www.hotel-podvezi.cz/
http://www.pizzerienarynku.cz/
Jídlo jinde: http://www.penzionbeta.cz/restaurace/
http://www.pivovary.info/prehled/kunc/kunc.htm
http://www.rm-uhostroh.cz
http://www.livi-dubnany.cz/restaurace.html
Něco k vidění: http://www.zamekmilotice.cz/
http://www.batacanal.cz/2007/cz/pristavy/index-f.htm
http://www.naturabohemica.cz/vate-pisky/

Saša Žárský

 

 

Naposledy změněnopátek, 12 září 2014 17:05