Cykloturistika

Toulání po vlastech českých - díl 3. - Kružberk a okolí

kruzberkAbych dodržel to, co jsem slíbil, tak je tu další pokračování Toulek. Tentokrát zavítáme na sever Moravy do oblasti okolo přehrady Kružberk.


Jako každý rok jsem vyrazil s přáteli na prodloužený cyklovíkend. Tentokrát byla vybrána oblast v okolí Kružberské přehrady. Původním cílem byly sice Vizovice, ale z důvodů nedostatku ubytovacích kapacit byla vybrána oblast Kružberka. Ubytování v RS U Brodu. Toto ubytovací zařízení bylo již prověřeno a následně i tedy i zarezervováno. Mohu vřele doporučit. Okolní trasy jsou sice trochu nahoru a dolů, ale pro valašského cyklistu by to neměl být zas tak velký problém. Celkem byly naplánovány 4 trasy s délkou mezi 40 až 50 km.
První den jsme vyrazili okolo Kružberské přehrady. Vzhledem k malému informačnímu šumu v pelotonu čítající 15 cyklistů jsme mírně odbočili z trasy a dojeli až do Budišova nad Budišovkou. Co se dalo dělat, trasa se drobátko protáhla. Z Budišova jsme pak pokračovali dobrou lesní cestou směrem na Dvorce a Bílčice - kousek po hlavní cestě, oběd v Turistcentru Dvorce. V Bílčicích na rozcestí se rozhodovalo, jestli ještě vyrazíme na hráz Slezské Harty, která byla poblíž. Příliš teplé počasí rozhodlo o pokračování okolo Kružberské přehrady přes Medlice do Kružberka - lesní šotolina s podvečerní zastávkou na Velkém Sedle - pension s dobrým jídlem. Po občerstvení opět lesními cestami přes Jánské Koupele zpět na základnu. Pro tento den najeto 49 km.
Druhý den byl opět ve znamení informačních šumů a plánovaná cesta na Pohradí se opět o něco prodloužila menší zajížďkou opačným směrem (já to říkal, že jedem blbě). Nakonec jsme nastoupili na správný směr a vydali se po cestě do Zálužného a přes kopec do Nových Těchanovic. Následoval přejezd po vedlejší komunikaci do Lhotky. Ze Lhotky následoval sjezd lesní cestou do Podhradí. V Podhradí první občerstvovací stanice - Vikštejn, s.r.o. - Penzion Podhradí. Následoval přejezd na cyklostezku kopírující řeku Moravici až do Žimrovic - kouzelné. V Žimrovicích „U Dihlů", příjemné posezení s obědem. To ještě většina netušila jak „příjemné" stoupání je čeká. Asi 4 km výšlap do Domoradovic. Z Žimrovic byl zbytek cesty již jen po komunikacích s minimálním provozem. Nevyhlášená vrchařská prémie v Domoradovicích byla dnešním posledním kopcem. Teď už to bylo jen houpání nahoru a dolů přes Melč zpět k Moravici. Ještě před návratem na základnu zastávka v RS Bílá Holubice - lehká večeře a doplnění tekutin a návrat na základnu. Tento den byl slabší jenom 35 km.
Pro třetí den jsem start již vzal pevně do svých rukou a vyrazili jsme správným směrem po zelené směr Staré Těchanovice. Zelená byla turistická značka a z prvního kilometru jsme asi 750 m museli tlačit do kopce lesní úvozovou cestou. Tato ranní rozcvička nebyla ze všech stran pochopena a na vrcholu se mi dostalo pěkného „poděkování". Po výšlapu následoval přejezd polní cestou do Starých Těchanovic a po vedlejší komunikaci do Svatoňovic. Odsud jsme pak zamířili kousek po hlavní do Čermné ve Slezsku, kde jsme pak odbočili na cyklostezku směrem na Klokočov. Bohužel po celé cestě až do Klokočova nebyla v dopoledních hodinách žádná občerstvovací stanice. V Klokočově jsme vzali za vděk otevřenému obchůdku se smíšeným zbožím, kde jsme doplnili potřebné tekutiny a kalorie. Po občerstvení následoval sjezd k cestě Odry - Vítkov. Poté opět do kopce, na oběd do Vítkova. Tady se mi podařilo najít pěknou občerstvovací stanici, kde ten den bylo v denním menu jídlo, o kterém byla den před tím řeč - pikantní mexické fazole s opečenou klobásou. Po obědě došlo k dělení pelotonu na dvě části. Jedna vyrazila na kratší část na Nové Těchanovice a Zálužné. Druhá skupina vyrazila směrem na Podhradí, Radkov, Nové Zálužné a na základnu. Sraz obou skupin byl naplánován opět na RS Bílá Holubice. Tento den byla délka trasy 38 km.
Čtvrtý den byl vzhledem k povětrnostním podmínkám - zvýšené množství H2O mezi nízkou oblačností a zemským povrchem, vyhlášen jako sportovně relaxační. Sportovní referent vyhlásil na dopoledne týmový turnaj v kulečníku a po obědě (opět na RS Bílá Holubice) byl sice navržen krátký cyklovýlet, ale ten byl zrušen takovou menší průtrží mračen. Tak se plynule přešlo na další týmový turnaj, tentokrát ve stolním tenisu.
Poslední pátý den bylo rozhodování o trase předáno dalšímu účastníkovi. Já jsem po vlastní ose vyrazil ku domovu. Trasu jsem si naplánoval přes Zálužné - Vítkov - Větřkovice - Fulnek - Pustějov - Studénka - Příbor atd. Natočeno pěkných 65 km. Zbytek pelotonu pod vedením zdatného vůdce vyrazila kolem řeky proti proudu a v lese odbočili do kopce směr Moravice.
I tato oblast, i když je poměrně blízko stojí za návštěvu. K vidění nejen památky, ale hlavně krásné okolí a vcelku příjemní lidé. Nesetkali jsme se s nějakými problémy a všude nám vyšli vstříc. Vřele doporučuji.

Důležité odkazy:

Ubytování http://www.ubytovani.cz/jeseniky/zaluzne/rs-u-brodu/54833/
Stravování http://www.tcd.cz/
http://www.velkesedlo.cz/
http://www.udihlu.opavsko.com/?cap=4591
http://www.bilaholubice.cz/
http://www.bilaholubice.cz/
http://www.jimibowling.wz.cz/
Něco k vidění http://www.pod.cz/kruzberk.html
http://www.zamek-hradec.cz/
http://www.budisov.cz/

profily:

Saša Zárský

Naposledy změněnopátek, 12 září 2014 17:05