Cykloturistika

Valaši na Moravě a v Čechách

valasi_m18.jpg I když už mame na hrbě jakysy rok, přesně 3krat 55+53, tak zme zvědavi jak male děcka. A to je silny motor. Sedět doma možeme až po stovce a vyvalovat se na plaži až na to bude chuť. Radi rajzujeme, nemusi to byt na druhy konec světa, stači i ta naše zemička.

Vybrali zme si kopečky, když zme na ně zvykli z domova. Omladina musela 1.9.07 do školy, ale my zme narvali do Avie co sa do ni vlezlo a vyrazili na 14deni rajz! Hned zkraja sa nam do cesty postavil Praděd, a to byla vyzva. Tož vytahnut kola,navlect mundury a vijo.Nebyli zme na cestě sami,mladši borci kolem nas profrčeli,ale stihli nas pozdraviť. Nasadili zme tempo hodne našemu věku a valašske tradici: CO SE VLEČE NEUTEČE ! A je to pravda. Praděd na nas počkal a my měli duvod na prvni vrcholovu oslavu!Po tekutym Pradědovi a pivku navlikame na sebe co sa da,bylo slabych 12 stupňu a zpušťame sa dolu.Šlajfujeme v Karlove Studance a nasavame tu dobru vodu co tady vytika z kdejakeho kohutka.

Zdenka snami nejela,byla jakasy chorobna,tak nas vita jako by zme zvladli M.Everest.Ešťě ten den vyražime o kus dal.Chtěli zme přespať na Červenohorskym sedle,protože sa dělalo hezky a ať zme bliž hvězdičkam.Nahoru se ale nesmělo,objižďka,tož valime dal.Avia přede jak švycarske hodinky,tož brzdime u přehrady Pastviny.Parkujeme v Zatiši,to je kemp,ktery vedu dva dobři lidi,manžele Bednařovi.Od nich dostavame tolik informaci a typu na vylety,že by nam těch 14dnu nestačilo!

Rano,spiš dopoledne vyražime směr Letohrad,Jablonne v Orlickych horach.V Letohradu deme zhlednut muzeum Řemesel.Tož zme dychtivi zjistit jak ti naši předci žili a bavili sa.Na to muzeum potřebujete aspoň cely den,aby ty informace,co tam na vas sypu stě trochu vstřebali.My zme to profrčeli jak pendolino když ma v pořadku CDromy,ale i tak to bylo přez dvě hodiny.Mezy tym nam počasi připravilo překvapeni.Zatahlo sa jak opona v Narodnim a prši.My ale nezme s cukru tak navlikame nepromokave věci a razime do Jablonneho.Po par metrach zjišťuju,že ty moje nepromokave věci nejsu zrovna moc odolne vodě,ale vidina novych zažitku je sylnějši jak nějake sucho v gaťach.V Jablonnym zme okamžitě jako doma.Na naměsti,ktere maji opravdu moc pěkne,nam do oči padne fajny barak,na něm napsane hospoda u Medvěda.Tož po te mokre etapě sa deme osvěžiť.Osvěžujeme sa a čekame až sa to počasi vyblbne a pak se vracime do kempu.

Dalši den zme rozhodnuti,že si zavalčime,i holky byly zvědave ! 18km.od kempu je svědek narodnostniho citěni našich dědu a otcu.Pevnost Bouda.Užasne zařizeni.A to je jeden z mnoha bunkru,ktere dokazali naši předci vybudovat za par měsycu na obranu naši vlasti.Doporučujeme,ale enom na kolech.Zavěrečnych 6km. je lesem a furt do kopca

Nam to ale nestačilo,tak pokračujeme eště 5km. na Suchy vrch a zase do vrchu.Pěkny vyhled,ale mohl byt lepši,kdyby byla rozhledna otevřena a vedle ni i ta hospda.Co sa da robiť,když ta privatizace vždycky nevyjde tak jak si to představujete !

Posylnili zme sa z vlastnich zasob/Pevnostni medovinu/ a vracime sa s kopca až do Jablonneho.frčelo to fajně,ale ta kosa ! Rano sa balime a budeme pokračovat dal.Lučime sa s manžely Bednřovymi,fotime sa navzajem jak u předavani Zlateho Slavika.Budeme v jejich kronice a oni v našich srdcich ! Vyražime k Nachodu na Rozkoš.Počasi pod psa,žadna rozkoš,ale valach najde vždycky vychodisko ! Pizzeria Antonyo,parada. Pivo dobre a taku pizzu zme eště nigde nejedli ! Vracyme sa do naši pojizdne chaloupky a utěšujeme, že rano bude počasi lepši. Taky jo,polojasno,teploměr sa přibližil k 20,tož hura za babičku a pani kněžnu.Na Bělidlo je to 5km.ale nam to trva hodinu.Nedivte sa,protože kolem cesty je jedna cedula vedle druhe a na nich napsane jak sa tu fest valčilo, a male hřbitovy,kde su pochovani ti co neuskočili před kuličku a taky šavličku.Babička neni doma a pani kněžna ma zamek plny novomanželu,tak dělame par fotek a jedeme do Nachoda,tam nas na zamku určitě přijmou.

V sobotu sa přesuvame do Liberca co nejbliž dalši vyzvě.Z kempu na ni krasně vidime-Ještěd.Opravdu sa to těm archytektum povedlo,je to nadhera ! V nedělu počasi zase jak na Aprila,tož deme do ZOO a botanicke zahrady.Tolik manekynu jako v ZOO nevidite ani na modni přehlidce.

V ponděli jedeme s Radimem do centra pro informace.Zpatky sem sa přesvědčil,že vesničan ve většim městě to nema jednoduche.Stači jednou blbě odbočit a z 3km.zpatečky je hned 11km.Ale stalo to zato,okoli Liberca je pěkne.V utery to opakujeme i z děvuchami,ale ze začatku musime mlžit,protože kdyby zme na ně vybalili co je čeka,tož by určitě zustaly v kempu a věnovaly sa domacim pracem.Do Rudolfova je to furt pěkně do kopca,ale to udoli stoji za to.Zistili zme,že to bylo nejprumyslovějši misto ve středni Evropě v 19 stol.Jedeme kolem Černe Nisy až k vodni nadrži Bedřichov.Vodu tady uměli využivat už davno,ale dneska tady zdechnul pes.

Pokračujeme přes Novou Louku do Kristianova,kde byla v 19.stol.sklařska huť.Žilo tu trvale přez 500 lidi,ale dneska je tam enem muzeum,ale fajne ! Vyklad pruvodce je vynikajici a to enem za 10 českych/na osobu/.

Od tama je to už pomaly z kopca k dalšimu vodnimu dilu Josefuf Důl.Je to nejmladši a největši vod.nadrž v Jizerkach.Jedeme po hrazi,kochame sa a ani netušime,že za par dnu tady povali Adrenalin Cap.Od přehrady je to zase nahoru a dolu.Jizerky timto nikoho nezklamu a kdo čeka rovinku,tak ji ma,ale do kopca.

Najednou před nama stoji rozhledna Kralovka.Tož hura navrch,schody eště dneska nebyly.Krasny rozhled,oblačnost ustupila,tak je to fajne.Pry je tu nejvic rozhleden v česku,tož mame duvod sa tu vratit.

Ve středu počasi opět na capa,ale jak už zme zvykli,že všelikere kvaltovani……..,a kdo si počka ten sa dočka.Tak i my sa dočkali. V poledne vyražime na Ještěd,který sa ještě trošku skovava v mracích.Jedeme směr Kryštofovo údoli,domorodci řikali,že to nesmime minout.A maju pravdu.Neni kam spěchat,to co vidite tady je užasne.Tim,že jedeme udolim,tak Ještěd objíždíme jak Prahu po severojižni magystrale,ale zato si ho prohlížíme ze všech stran.Vrcholove mety dosahujeme kolem 16h.Zme spokojeni ,další zařez na řidítkách.Kochame sa,fotime,v restauraci vrcholově občerstvujeme. Vrchni nam gratuluje,protože v našich krasnych oblečkach všude zbuzujeme zajem a že zme to dneska vyhrali.Ti co spěchali nahoru,tak neviděli ani na svůj vlastní nos,tak tam bylo hezky ! Před sjezdem nam Radim zahral dost nepřijemne divadlo.Hodně fučelo,kamarádovi sa vzedmula plaštěnka jak plachta na lodi,do cesty sa mu přpletla jeho polovička a už to bylo.Radim vyvinul velku rychlost pomoci větru v zadech a už sa valel po zemi.Jeho slovni k v tym okamžiku sylně překonal zednického mistra na lešeňu.No jak to vypadalo hruzostašně,tak s toho vyšel dobře.Jinak sjezd proběhnul hladce,do kempu přijždime za tmy.Šefka kuchyně zapomina na všechny utrapy a vyhružky kterými nas,ale hlavně mně zasypavala.Neni sa čemu divit,slibil sem ji pohodových 20km.a ono to bylo 30 do kopca a 10 z kopca.Opět vyčarovala za velkého přispěni asistentky vynikající večeři .Ani v Hiltnu by sa za to nemusela stydět.Pak už enem připijime na zdar vyletu až do pozdních nočních hodin.

Rano balime a přesuvame sa do Frydlantskeho vyběžku.Deme na zamek a trochu očihnut město.Potom ještě kusek popojedeme na Smědavu.Fajne místo:na jedne straně cesty,něco jako parkoviště a na druhé horska chata.Hned deme chatu otestovat zevnitř.Fajne to tam maji.Obsluha sa směje i na nas.Počet německy mluvicich hostu sylně převyšuje.Večer jasno,teplota leze k bodu mrazu.Rano -3,ale nadherně.

Vyražime na Smrk.Povrch lesni cesty by zaviděli v mnoha okresech.Ten sa ale kazi,tak poslední 3km je jak na Lysu z Ostravice.Ale ani to nam nezabrani,aby zme ty naše kolečka dostali nahoru.Opět nádherný vyhled,který kazi pouze nepřitomnost zachytneho bodu/hospůdka/.

Zpatky stavime eště na vyhlidce Paličnik.Opět sa kochame,ale došly tekutiny, tak kvaltujeme do krčmy.Viditelnost je skvěla,to nam potvrzuje v dalce silueta Sněžky.Tam,ale pojedeme zas indy.

Tento den je poslední,zítra jedeme domu,tak v krčmě davame černe pivo na žal.Ale to zas tak moc nevadi,protože už teď sa těšime na dalši vylety!

Na kole zme urazili 273km.Někdo řekne,že to uděla za dva dny,ale my zme spoustu času věnovali tomu co bylo kolem nas.A za další nebyli zme na Hane.Zažitku a postřehu bylo daleko vic,ale všecko vam nemožeme vyžvanit.Zajeďte si tam i vy a potem možeme poklábosit ! Tož tak,zdravi vas 3x55+53 roků!?

Naposledy změněnopátek, 12 září 2014 17:05