Cykloturistika

Toulání po vlastech českých - 4.díl - Hodonínsko

Rok se sešel s rokem a zase byl na obzoru prodloužený Cyrilo-Metodějský víkend. To znamená, zase vybrat lokalitu, zajistit ubytování a naplánovat nějaké ty trasy. Pro letošní rok jsem po dobrých ohlasech z minula vybral oblast Mikroregionu Hodonínsko.
Oblast byla taky vybrána cíleně na základě doporučení kamaráda ze střední školy. Ten tam má prověřené perfektní ubytování v Mutěnicích přímo nad vinným sklípkem - viz odkaz. Toto ubytování předčilo naše očekávání a nemohli jinak než vřele doporučit. Příjemné, čisté, vybavené, příjemní lidé, rozumná domluva a vynikající vínečko!!!!
Ale k vlastnímu cyklování. Ještě po sobotním příjezdu, ubytování a okoštování prvního džbánečku vínečka jsme vyrazili na první trasu. Průjezdní body byly jen nastíněny a tak jsme s mapou v kapse vyrazili po polní cestě směrem na Čejč (Mutěnická cyklostezka). Protože se nám moc nechtělo na hlavní cestu, tak jsme kousek před Čejčí odbočili po červené turistické směrem na Špidláky a následně po Moravské vinné do Čejkovic. Po chvilce pátrání a ptaní jsme se vydali občerstvit do zahradní restaurace u hotelu Albor. Po doplnění provozních tekutin jsme se vzchopili a vyrazili do kopce kolem čejkovického zámku a sklípků směrem na Starý Poddvorov (Vinná cyklostezka, 412). Ve Starém Poddvorově je k vidění starý větrný mlýn. Mezi vinicemi nad Starým Poddvorovem jsme plynule přejeli omylem na Cyklostezku Podluží a místo do Mutěnic jsme dorazili do Dolních Bojanovic. Nic se neděje, a tak po mapové konzultaci a kontrole okolí vyrážíme po trase č. 5115 a následně po Moravské vinné směrem do Mutěnic. Sjezd z Dolního Kapánska k Mutěnickému kostelu je za sucha příjemný sešup polní cestou. To jsme ocenili až druhý den. První den - pouhých 22 km, ale pro začátek by to mohlo stačit. Více jak polovina po lesních a polních cestách něco málo i po pěšinách. Kouzelné cestičky mezi vinohrady,... A co nás čekalo večer, na to se těšili všichni - řízená degustace přímo ve sklípku. No prostě paráda.

Nedělní ráno už nebylo počasově tak přívětivé pro cyklistu, jako předchozí den. Na nebi deka jako kráva, teplota pod 15°C a sem tam i dokonce voda shora. Něžné polovičky pro tento den zavrhly pro přesun kola a vyrazily do Hodonína ve smradlavých plechovkách. To chlapi se pochlapili a vyrazili taky do Hodonína, ale na vlastní pohon - na kolečkách. Profrčeli jsme Mutěnicemi a kolem nádraží a rybníků jsme se dostali na Cyklostezku Podluží až na křižování s hlavní silnicí - Zbrod. Dále pak po červené až na rozcestí Červené Bláto a stále po červené až k ZOO v Hodoníně. Vzhledem k počasí jsme návštěvu ZOO vypustili. Počasí stále ještě relativně přálo, protože vody shora bylo pomálu. V Hodoníně jsme se díky dokonalým navigačním schopnostem sešli s něžnou polovinou v minipivovaru u Kunců a obídek a nějaké ty tekutiny místní výroby - opravdu dobré. Po obědě ještě následovala prohlídka kašny na náměstí s odborným výkladem týkajícím se reklamačního řízení. To už ale regulérně chcalo. Děvčata naskákala do smrdutých plechovek a vydaly se na základnu ve sklípku. Chlapi naskákali na kolečka a vyrazili zase směrem k ZOO a následně po modré k Sv. Janu. Protože se rapidně ochladilo a voda shora nepřestávala, pokračovali jsme svižnějším tempem stále po modré na Kyjovku a Hanáckou alejí přes naftová pole Dolního Kapánska směrem na Mutěnice. V závěru opět po trase č. 5115. Včerejší sjezd po polní k Mutěnickému kostelu byl pohodový. Dnešní po celoodpoledním dešti byl více adrenalinový. Kola se obalily kvalitní moravskou bahnitou černozemí a byl problém udržet kolo v přímém směru. Pomalá jízda byla nebezpečná a při rychlé jízdě odletovaly od plášťů kusy bláty. Nakonec blátivý sjezd všichni zvládli bez ztráty kytičky. Jaké bylo naše překvapení po návratu do Mutěnic - ve venkovním krbu u sklípku už hořel oheň, žulová deska se rozehřívala a naložené masíčka čekaly na grilování. Nás ovšem nejdříve čekala kolová a pak i osobní hygiena. Dnešní trasa vzhledem k nepřízni počasí koštovala pouhých 33 km, ale dokonale zpestřených adrenalinovými bahnitými vložkami, kalužemi a jedním pádem do kukuřice. Lesních a polních cest jsme si užili cca z 45%, zbytek připadl na silnice 3. třídy. Večer dobrá masíčka, sýr, zeleninka a samozřejmě vínečko.

Je pondělí ráno, za oknem azuro, což značí, že to dnes vyjde. Včerejší valná hromada jednohlasně schválila výlet na Váté písky u Bzence. Začátek trasy byl shodný jako den před tím, jen s tím rozdílem, že jsme po napojení na cyklostezku Podluží odbočili doleva směrem na Dubňany. Lesními cestami jsme dorazili až k hlavní silnici, po které jsme dorazili do centra. Zastávka k nákupu nějakých pochutin, kontrola bankomatu a hurá po zelené směr Ratíškovice. V Dubňanech je k vidění Muzeum hornictví a sklářství. Z poslední návštěvy Dubňan je nutné připomenout dobré místo k doplnění kalorií - restaurace U Chytilů - ulice Nádražní směrem na Jarohněvice. Protože bylo ještě brzy na jídlo, jede se přes kopec do Ratíškovic. Po chvilce ptaní a hledání nás dobrotivý domorodec dovedl do Hospody na Zelnicách. Spokojenost s nabídkou i kvalitou byla velká - lze doporučit. Jinak v Ratíškovicích lze navštívit Muzeum ve vagónu. Po doplnění kalorií jsme pokračovali směrem na Rudnik a pak už následovala kouzelná jízda bzeneckými Vátými písky až do Bzence-Přívozu. Pak kousek po hlavní do Bzence. Ono se to dá vymyklíkovat i přes váté písky, ale tento návrh neprošel. V Bzenci zastávka na kafíčko na náměstí v Penzionu Beta - venkovní posezení, obsluha nic moc, kávička ušla. A teď kam dál. No už jenom zpět kolem nádraží po žluté turistické do Vracova a dále pak do Milotic. Zastávka u Milotického zámku, občerstvení, prohlídka zámecké zahrady a hurá dále. Z Milotic jsme měli namířeno zpět do Dubňan, ale po hlavním tahu se nikomu nechtělo, tak jsme vyrazili přes jediný větší kopec Náklo. Jaké bylo naše překvapení, když jsme na vrcholu našli liliový kříž, sochu knížete Sáma. Podle některých archeologů jedno z center Velké Moravy. Následoval trochu netypický přesun do Dubňan. Na vrcholu končila zpevněná polní a zůstala pouze polní. Po včerejších deštích kvalitně navlhlá, tak jsme jeli strništěm a zase jsme měli balonové pneumatiky. Někteří měli tolik bláta mezi kolem a rámem, že prostě nejeli. Ale přežili to všichni, někteří více jiní méně od bláta. Dubňany jsme projeli bez zastávky, a pokračovali po silnici na Jarohněvice a pak do Mutěnic. Jízdu jsme zakončili v restauraci Pod búdama. Do sklípku už to pak bylo jenom kousek. A večer, no co jiného zase vínečko, atd.... Dnešek už stál za jízdu - trasa měla 58 km, z toho asi 34% po lesních a polních cestách a 41% po silnicích 3. třídy. Jinak pohodová celodenní trasa, žádný defekt a ani nic jiného.

Úterní ráno bylo opět jako vymalované, nahoře azuro, teplota přijatelná, to znamená, že nic nebránilo tomu vyrazit na další trasu. Pro tento den byla vybrána návštěva zahraničí - Skalica. Do Hodonína opět stejnou trasou jako už jsme jeli. Projeli jsme Hodonínem až na most přes Moravu. Hed za mostem jsme odbočili doleva a po břehu Moravy proti proudu hurá Do Skalice. Perfektní šotolinová cesta po hrázi. Jen se troch prokličkovat Skalicí a jsme na náměstí. Zastávka a prohlídka náměstí - kostel, Jurkovičův dům,... Oběd byl naplánován v Petrově v Motorestu Plže. Do Petrova jsme jeli po silnici. Bohužel v motorestu asi nejsou stavění na větší nápor strávníků a tak se na jídlo čekalo poměrně dlouho. Ještě prohlídka areálu vinných sklepů v Plžích. Mimo jiné se tu natáčeli Básníci, Četnické humoresky a určitě ještě něco. Tady jsem se odpojil od skupiny a sám vyrazil po cyklostezce 47 směrem do Strážnice. Ve Strážnici jsem přestoupil na Strážnickou cyklostezku a po ní dojel po silnici až do Bzence-Přívozu. Dále jsem pokračoval Vátými písky v opačném směru do Ratíškovic s povinnou návštěvou hospody Na Zelnicách na česnečku a Birel. Plánovaná cesta do Mutěnic se mi ale nějak protáhla, protože jsem troch bloudil mezi Rohatcem a Ratíškovicemi a najednou jsem se ocitl zase v Hodoníně. Z Hodonína už cestu znám, tak jsem jel zase k ZOO a po obvyklé cestě až do Mutěnic na pivečko do restaurace Pod búdama, kde jsem počkal na zbytek skupiny. Pro tento den jsem natočil 80 km, z toho 44% polními a lesními cestami a 24% po silnicích 3. třídy. Po nějakém čase dorazil i zbytek a tak jsme se podělili o dojmy, kdo kde a jak bloudil, co kdo a kde viděl. Večer opět tradiční posezení u džbánku dobrého vínečka, hodnocení dne atd.

Celkem se Cyrilo-Metodějský prodloužený víkend podařil, všem se líbilo, kola zůstala v pořádku, osádky taky, všeobecná spokojenost. A teď už pomalu plánovat kam na příštího Cyrila a Metúda.

Více fotek najdete na tomto odkazu. Tímto bych taky chtěl poděkovat autorům ostatních fotek z této akce.

Dobré odkazy:
Ubytování: http://www.ubytovani-jmokrusa.cz/

Stravování: http://www.nazelnicach.cz/
www.albor.cz
http://www.livi-dubnany.cz/restaurace.html
www.penzionbeta.cz
http://www.pivovary.info/prehled/kunc/kunc.htm
Co k vidění:

http://www.mutenice.cz/pro-turisty/
http://www.cejkovice.cz/index.php?nid=986&lid=CZ&oid=73994
http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1klo_(vrch)
http://www.zamekmilotice.cz/
http://www.hodonin.eu/pruvodce-mestem-a-okolim/ds-33467/p1=38113
http://www.skalica.sk/cest_ruch/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Petrov_(okres_Hodon%C3%ADn)

Sobory KML ke stažení:

Strážnice, Čejkovice, Bzenec

Soubory GPX:

Strážnice, Čejkovice, Bzenec

 

Saša Žárský

 

Naposledy změněnočtvrtek, 24 listopad 2011 11:38