Ostatní sporty

Adrenalin s nevidomým Honzou Říhou

• Zveřejněno v Ostatní
acKdyž jsem se poprvé dozvěděl, že se hledá trasér pro nevidomého běžce, který chce zdolat Lysou horu v extrémním závodu Adrenalin cup, neváhal jsem ani vteřinu a kývnul na tuto nevšední nabídku.
První myšlenka, která mi proběhla hlavou, byla, že mám necelý měsíc na přípravu a kolo musím na nějaký čas vyměnit za běžecké boty. Na internetu jsem se o Honzovi dozvěděl spoustu zajímavých informací. Je to horolezec, který přes svůj handicap zdolal takové velikány jako jsou Elbrus, Mont Blank nebo Kilimanžáro, chodí na stěnu a běhá marathón. Po několika telefonátech jsme se narychlo kontaktovali a pak už jen netrpělivě krátili metr do startu.
Naše štafeta měla název Senioři Beskyd 223. A právě toto číslo byl součet věků všech členů štafety, tedy kromě mého. Za zmínku stojí, že kajakář a vůbec nejstarší závodník Jarda Kappel má úctyhodných 78 let a je to veselý a pozitivně naladěný chlapík z Třince. Cílem této štafety bylo ukázat všem, že se dá sportovat v takto extrémně náročném závodu s handicapem a v jakémkoliv věku.
V sobotu před startem jsme se s Honzou rozběhli, protáhli, domluvili taktiku a nakonec podali několik rozhovorů před kamerami ČT a pro český rozhlas Radiožurnál. Můj cíl byl jasný - doprovodit Honzu bezpečně nahoru, podřídit se jeho tempu a být mu jakkoliv k dispozici. A to se mi, myslím, povedlo. Důležité bylo nepřepálit start a stále mluvit, mluvit a zase mluvit. Terén byl těžký, ale Honza ho zvládal bravurně. Byl jsem velmi překvapen jak dobře běhá těžkým terénem aniž by stále o něco zakopával. Široké úseky jsme běželi vedle sebe v těsném kontaktu, na úzkých pěšinách, při sebězích a v těžkém stoupání jsem běžel jako první. Celou trať 16 km s převýšení téměř 1200 metrů jsme zvládli v čase 1:58:49, což je fantastické, když si uvědomíte, že nevidíte pod nohy. Na Lysé hoře jsme úspěšně předali štafetu a v obležení novinářů a všudy přítomných kamer jsme podali opět několik rozhovorů. Atmosféra Adrenalin cupu byla ohromná a byla bez chyby,. Počasí vyšlo na jedničku, vzletové podmínky byly příznivé a během závodu se nestal žádný vážný úraz. Umístění naši neobvyklé štafety nebylo důležité. Pro mě byl jasným vítězem Honza a přeji mu spoustu dalších sportovních i osobních úspěchů a něco mi říká, že to není naposled, kdy jsem mu dělal traséra...no, uvidíme