Ostatní sporty

Miniduatlon Kunovice 2012

• Zveřejněno v Ostatní

miniduatlonRok se sešel s rokem a já s bráchou jsme se opět vydali směr obec Kunovice na již tradiční a velice oblíbený Miniduatlon, který i letos patřil pod sérii terénních duatlonů a triatlonů s názvem Beskyterra, která se zaměřuje i na charitativní činnost, konkrétně na podporu onkologicky nemocných pacientů.

28.července jsme se vydali z Frenštátu a v Kunovicích nás přivítal ukázkový letní den, organizátoři a spousta závodníků. Od nejmenších, přes ty větší až po dospělé účastníky hlavního závodu dne. Závod prošel od loňska několika změnami a už je to opravdový duatlon se vším všudy, tedy s klasickým rozložením běh- kolo- běh. Slovo „mini", má dle mého názoru, dodat hlavně odvahu a odhodlání širší mase účastníků, neboť trasa a náročnost závodů není v žádném případě nějaká méněcenná. Hodně se změnila trasa pro horská kola, která nabízela ještě víc atraktivních pasáží, větší převýšení a celkově i náročnost. Poslední běh byl taky změněn, běželo se totiž proti směru závodu v roce 2011. Taky nás čekalo zhruba o 300m více převýšení. A v polední „sahaře" to bylo obzvlášť cítit. Start se konal na hasičském hřišti, kde bylo veškeré zázemí. Na start hlavního závodu se postavilo 180 účastníků, které čekal nejprve rychlý sprint kolem areálu v délce něco přes 300m, rychlé přezutí na kolo a hurá do terénu na trasu v délce 18km. Již po prvním táhlejším stoupání na rozbitém lesním chodníčku nás čekal sjezd jak vystřižený ze závodů typu cross-country. Jedinou nevýhodou byl velký provoz v tomto sjezdu, proto byl, dle mého názoru, asi nejnebezpečnější pasáží celého závodu. Dál závod projížděl přes horské osady, brodili jsme i menší říčku, čekala nás prudká stoupání po loukách a v lesích i na vedro nečekaně hodně bahna. Takže o nudu rozhodně nouze nebyla. Mně osobně se jelo velice dobře, pohyboval jsem se kolem 80tého místa. Sice jsem se v jednom sjezdu proletěl i přes řidítka, ale naštěstí bez nějaké úhony jsem dojel do cíle. Brácha, který se držel v závěsu za mnou, tolik štěstí neměl. Asi pět kilometrů před cílem ho chytl defekt a tak mu nezbylo nic jiného, než do cíle doběhnout. Prostor před cílem byl pro větší atraktivitu protkán „mlíkem" a byl to doslova „cik-cak slalom". Dojelo se do depa, rychle shodit helmu a tretry vyměnit za běžeckou obuv a vyrazit na 5,5km do terénu! Letošní varianta běhu byla, jak už jsem psal o dost těžší, s větším převýšením a to v kombinaci s teplotou, která po jedné hodině odpoledne dosahovala 32st. ve stínu, bylo velice vyčerpávající. Běželo se loukami, dědinou a zase loukami až k místnímu vysílači, kde se trochu klesalo loukami do dolíku, kde se nacházela občerstvovačka. Ještě, že tam měli ty mokré houby, kde se člověk aspoň trochu ochladil. Poté nás čekal poslední kopec a pak dolů do cíle. Konečně vytoužený cíl, člověk byl vyschlý jak uzená treska a pohled na zrovna doběhnuvší byl celkem zajímavý, každý si sáhnul na své dno. Já bohužel při běhu vesměs svou pozici ztrácel, zato brácha zatnul zuby a i přes nepřízeň osudu, předbíhal a předbíhal. Taky mi nadělil v běhu kolem 4minut! Celkově jsem se umístil na 97. místě, Tom byl 134.. V kategoriích jsem se umístil na 23.místě a Tom na 12. místě. Stupně vítězů v celkovém hodnocení obsadili Žaludek Přemysl (AUTHOR TUFO TI) před Dohnalem Petrem (Zapro triteam - Triatlon klub Osek o.s.) a třetím Slánským René ( VSK Vsetín) . V cíli jsme odpočívali v hrstkách stínu, kterého se na hřišti moc nedostáválo, umyli kola, prošli se po minisprchou pro ochlazení a užívali fajnou atmosféru po dojezdu. Až jsme dostali hlad, vydali jsme se pro jídlo. Již tradičně byl velký výběr z jídel, takže i vybíravý jazýček si mohl dopřát jídlo dle libosti. A že nám taky chutnalo po tom výkonu! K organizaci závodu jen drobnosti, možná protáhnout první běh, aby se pole více roztáhlo a v prvním pořádném sjezdu nebylo tak rušno, jinak organizace, značení, vše bylo v naprostém pořádku. Jinak jako vloni jsme byli spokojeni, určitě bych miniduatlon zařadil mezi nadprůměrně zorganizované podniky. Organizátorům díky a těšíme se na viděnou v příštím ročníku!