Ostatní sporty

X-Duatlon Soláňoš 2012

• Zveřejněno v Ostatní

Posledním závodem letošní série terénních duatlonů a triatlonů Beskyterra byl první a zároveň poslední ročník X- Duatlonu Soláňoš, který se konal 28. září na sv. Václava nečekaně na Soláni.

Prostory startu a cíle se nacházely v bezprostřední blízkosti hotelu Čarták, kde byl zajištěn veškerý servis a po závodě i svatba ředitele závodu. Předpověď na páteční den byla velmi příznivá, leč počasí tomu zrovna dvakrát nenasvědčovalo, proto musel i komentátor dodávat trochu optimismu do našich žil. Pravdou je, že byl úspěšný a několikrát nás rozesmál. Po rozcvičce a rozjetí se po hřebeni jsme dojeli na rozpravu. Závod byl na poslední chvíli upraven- závodilo se hned ze startu na dlouhé běžecké trati o délce 5,5 km, poté následovala biková pasáž a finišovalo se v 2,5km dlouhém běhu. V 11 hodin valašského času byl závod odstartován. Spolu s námi startovala i štafeta svatebčanů v originálních kostýmech, proto byl dojem ze závodu umocněn něčím speciálním. Běh jsme s bráchou rozběhli docela dobře. Bohužel běh poznamenala nemilá událost a to, že čelo závodu lehce zakufrovalo i přes značení, které dle mého názoru bylo jednoznačné. Závod byl poté restartován a běžel se pouze sprint na 150m s hromadným startem. Některým to pomohlo v průběžném umístění, jiným pohoršilo. Dle mého názoru to ale nebyl důvod k restartu. Každopádně i ve sportu se takové věci stávají a člověk je musí vzít jak jinak než sportovně, pohyb a sport celkově je o radosti a zážitku. Poté následovala trať pro MTB, která po krátkém hřebeni zahnula přímo kolmo dolu po místní červené sjezdovce. Tráva byla ještě mokrá, tudíž zadní kolo sem tam plavalo. Pod sjezdovkou byla asi technicky nejnáročnější pasáž celého závod a to těžký kamenitý sjezd, kde pády a naštěstí jen lehká zranění nebyla výjimkou. Naštěstí všichni přežili. Po down-hillu následoval měřený up-hill do podobně vyživného kopce po kamenitém povrchu. Vyjelo se na hřeben, kde nás po dešti čekaly kaluže a zajímavé traily. Dojel jsem do depa a za neustálého povzbuzování moderátorem se vydal do posledního běhu. Brácha se pořád držel v závěsu i přesto, že po sjezdové pasáži na kole docela ztratil. Zdeňa Cypra bohužel nedokončil pro dva defekty. Běh byl už doprovázen slunečným počasím a zřetelně se i oteplilo, tak jsme se všichni docela zapotili, než jsme dorazili do cíle. Všichni byli rádi, že dorazili, protože i přes nevelké distance byla náročnost tratí poměrně veliká. Celkovým vítězem se stal Jirka Klíma( CK Pemap Přerov) před Tomášem Frýdlem( Valachbajk team Kašava) a třetím Reném Slánským( VSK Vsetín). Následovalo občerstvení s klasickým guláškem, vyhlášení vítězů, tombola pro účastníky a to vše za fantastických 50Kč startovného! Závod byl pěkný, škoda jen té nepříjemnosti v úvodu. Příští rok se duatlon přetransformuje v triatlon se startem na vodní nádrži Horní Bečva a s cílem na Soláni. Konat se má v červnovém termínu. Myšlenka i terény vypadají víc než zajímavě, takže o to větší motivace se zúčastnit!
Výsledky : Tomáš Dlouhý 33. celkově, v kat. 11. Vašek Dlouhý 30. celkově, v kat. 10 Zdeněk Cypra DNF pro dva defekty