Sportovní osobnosti

Frenštát se rozloučil s Jiřím Raškou

pohrebraskaUž před třetí hodinou odpolední se v pátek 27. ledna před frenštátským kinem začali shromažďovat lidé, kteří se přišli osobně rozloučit s Jiřím Raškou. Přípravy pietní akce, kterou město Frenštát pod Radhoštěm přichystalo za účelem uctění památky svého velkého rodáka, zpočátku provázely technické problémy způsobené výpadkem proudu. Vše se ale nakonec podařilo zvládnout, a tak v 16.00 hodin se před zaplněným sálem frenštátského kina zvedla historická Bartošova opona a začal pietní akt rozloučení.

Program začal projekcí fotografií ze života Jiřího Rašky. Poté už se rozhrnula divadelní opona. Uprostřed pódia byla na katafalku instalována rakev a květinová výzdoba. Na jedné straně instalace byly vystaveny legendární lyže Jiřího Rašky a na straně druhé nejcennější medaile a trofeje, které za svoji skvělou sportovní kariéru získal. Nad katafalkem visela velká fotografie Jiřího Rašky z roku 1968, která byla pořízena na Ruzyňském letišti, hned po jeho slavném návratu z Grenoblu.

U rakve drželi čestnou stráž členové skokanské party Remsa boys a poté také mladí skokani z frenštátského skokanského oddílu. Po stranách pódia stáli s vlajkami dva krojovaní Valaši, členové Sportovního klubu Valašského království.

Jako první se slova ujala starostka města Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová. Následovaly smuteční projevy zástupců Moravskoslezského kraje, Svazu lyžařů Slovenska, Českého olympijského výboru, Svazu lyžařů České republiky a zástupce frenštátských sportovců.

Pak už na pódium postupně přicházely stovky lidí položit kytičku a krátce zavzpomínat. Přímo v sále přijímali kondolence členové rodiny Jiřího Rašky. Do Frenštátu se sjeli sportovci a Raškovi kamarádi z celé republiky, ale také ze zahraničí. Například už zmiňovaní Remsa boys dorazili do Frenštátu v čele se Zdeňkem Remsou v silné sestavě, Dalibor Motejlek, Zbyněk Hubač, Leoš Škoda a ze Slovenska přijel také Peter Schlang. Z mladší generace nechyběli Pavel Ploc, Jaroslav Sakala, Ladislav Dluhoš a mnoho dalších.

Frenštát pod Radhoštěm se rozloučil se svým velkým rodákem důstojně s úctou a bylo to loučení velmi bolestné.

Naposledy změněnoúterý, 31 leden 2012 12:28