Sportovní osobnosti

Poslední velká pocta pro legendárního Jiřího Rašku

raska-slavinV pátek 28. září, dvě hodiny po poledni se Janíkova stodola v rožnovském skanzenu zaplnila těmi, kteří přišli vzdát poslední hold velkému sportovci a valašskému patriotovi Jiřímu Raškovi.
„Miloval nejen svůj rodný Frenštát pod Radhoštěm, ale také Rožnov a celé Valašsko" zaznělo v jednom ze smutečních projevů. A právě proto došlo na žádost Českého kubu olympioniků k tomuto pietnímu aktu, jehož součástí bylo uložení části ostatků Jiřího Rašky na Valašském Slavíně. Na místě, kde odpočívají na tři desítky nejvýznamnějších osobností Valašska.
Je krátce po čtrnácté hodině a Janíkovou stodolou zní státní hymna, smuteční hosté povstávají. Na stole uprostřed pódia stojí urna s ostatky a fotografie Jiřího Rašky. Po stranách scény jsou instalovány legendární Raškovy lyže a nejcennější medaile a vyznamenání. Nechybí vlajka Českého republiky, Českého olympijského výboru a prapory měst Frenštátu pod Radhostěm, Rožnova pod Radhoštěm a Valašského muzea v přírodě. Čestnou stráž po celou dobu piety drží na pódiu čtyři frenštátští skokani na lyžích ve sportovních kombinézách a dva krojovaní Valaši, členové sportovního klubu Valašského Království.
Po projekci fotografií z rodinného archívu Jiřího Rašky přicházejí na řadu projevy starostek Frenštátu a Rožnova. Následuje krátká vzpomínka zástupce Zlínského kraje a nakonec se ke slovu dostává předseda Českého klubu olympioniků Oldřich Svojanovský, který mimo jiné řekl: „Jura byl bourák, výbornej kamarád, poctivej a rovnej chlap. Vždycky byl strašně hrdý na to, že pochází tady z tohoto kraje. Moc nám všem chybí". Program piety v Janíkově stodole citlivě uzavírá vystoupení pěveckého sboru frenštátského gymnázia Garrendo. Hned poté otevírají valašští Portáši boční dveře stodoly a konferenciér vyzývá přítomné, aby se zařadili do smutečního průvodu, který doprovodí Jiřího Rašku na Valašský Slavín.
Před patnáctou hodinou vyráží směrem k Valašskému Slavínu smuteční průvod, který čítá několik stovek lidí. Čelo procesí tvoří regiment Portášů, následuje vlajka Českého olympijského výboru a hned za ní kráčí krojovaný Valach, Mirek Prašivka držící urnu s ostatky. Následuje rodina Jiřího Rašky, čeští olympionici, mezi nimi je i Dana Zátopková a spousta dalších osobností veřejného života. „Nést pana Rašku, na Valašský Slavín byla pro mě nevýslovná čest. Ještě teď se z toho nemůžu vzpamatovat. Nezapomenutelný zážitek. Pro nás Frenštáčany byl a vždy bude obrovským vzorem. Odkaz Jiřího Rašky, jako skromného, nesmírně pracovitého a poctivého člověka, který dosáhl fantastických sportovních úspěchů, nás valašské sportovce zavazuje. Budeme jeho odkaz šířit dále tak, aby se na něj a na hodnoty které ztělesňoval, nikdy nezapomnělo." Svěřil se po skončení akce Miroslav Prašivka.
Po příchodu na Valašský Slavín obklopilo procesí nový pomník Jiřího Rašky, který svítí novotou. Pro tuto událost ho vytvořil akademický sochař Miroslav Rybička. U paty pomníku je v zemi zabudovaná schrána pro uložení urny. Slova se ujímá ředitel Valašského muzea Jindřich Ondruš, symbolicky přijímá Jiřího Rašku pod ochranu Valašského muzea v přírodě. Následuje uložení urny do schrány, kterého se ujímá Jiří Raška mladší. Ticho piety protíná pět čestných salv Valašského sboru Portášského.
Jiří Raška, olympijský vítěz z Grenoblu, vítěz turné čtyř můstků, světový rekordman a lyžař století se dočkal poslední velké pocty, kterou mu v pátek 28. září složilo celé Valašsko.

Marian Žárský
Městské kulturní středisko

Naposledy změněnostředa, 02 leden 2013 20:07